Järjestöt ja yhdistykset

Tämä on paikka yhdistyksen palveluita hakevalle! Yhdistysrekisterin avulla löydät Vesannon yhdistysten yhteystiedot ja lisäksi yhdistysten tuottamaa tietoa toiminnastaan.

Löydä uusi harrastus, ota yhteyttä samanhenkiseen porukkaan tai selaile vapaammin lähiseutusi vapaaehtoistoimintaa.

Yhdistysten vastuulla on ilmoittaa sivuilla julkaistavat tiedot kuntaan, sekä tietojen oikeellisuuden tarkastaminen ja ajan tasalla pitäminen.

Tervetuloa energiseen ja toimivaan Vesantoon yrittämään sekä kehittämään vapaa-ajan toimintaa! 

Yhdistysrekisteri

Suodata toimialoittain:
Suodata aakkosittain:

Näytä kaikki

Eläkeliiton Vesannon yhdistys

Eläkeläisjärjestöt

Yhteystiedot:
Pj. Esa Pakarinen, 0400 763 241, esajaakkopakarinen(at)gmail.com
Sihteeri: Raija Leskinen, 040 847 0741, raija.leskinen8(at)gmail.com

Erimaan kalastuskunta

Yhteisetuudet

Yhteystiedot:
Pj. Eero Karhu, Tanskantie 64, 72300 Vesanto, 040 820 8813

Humalavuoren Jahtimiehet ry

Metsästysseurat

Yhteystiedot:
Pj. Eino Kuhmonen, 040 707 5842
Sihteeri: Matti Niskanen, 0400 237 881, matti.niskanen2(at)luukku.com

Ilveslouhun Erä ry

Metsästysseurat

Yhteystiedot:
Pj Urpo Laitinen, 040 029 5879
Sihteeri Hannu Rossi, 040 505 2187, hannu.rossi(at)luukku.com

Jehovan todistajien valtakunnansali

Seurakunnat

Yhteystiedot:
raimo.tonteri(at)gmail.com
Puh. 041 436 8277, 0400 631 312
www.jw.org/fi

Osoite:
Kempinniementie 11 72310 Niinivesi
Sunnuntai klo 11.00, torstai klo 18.30

Näytä kartalla

Juurikkaniemen osakaskunta

Yhteisetuudet

Yhteystiedot:
http://juurikka.mbnet.fi
Tapio Suomalainen, 050 557 1490

Kalevan Kaiku

Kulttuuri

Yhteystiedot:
Maija Röntynen-Huttunen, Koivulantie 110 72300 Vesanto, 040 578 5941, huijaliisa(at)gmail.com

Koivulan osakaskunta

Yhteisetuudet

Yhteystiedot:
Matti Siponen, Koivulantie 67, 72300 Vesanto, 040 513 4024

Kuopion Seudun Hengitysyhdistys ry Vesannon paikallisosasto

Potilasjärjestöt

Yhteystiedot:
Pj. Hilkka Varis, 040 578 2190, hilkkamarjatta.varis(at)gmail.com
Sihteeri: Tuulikki Tiihanoff, 044 084 6940

Kuuslahden kylätoimikunta

Kyläyhdistykset

Yhteystiedot:
Pj. Markku J. Forss, Kiviniementie 40 72300 Vesanto, 040 680 7818, markkuj.forss(at)gmail.com
Sihteeri: Taimi Mertaniemi, 040 410 2521

Länsi-Vesannon kylätoimikunta

Kyläyhdistykset

Yhteystiedot:
Pj. Elina Huttunen, tulisija.elina(at)gmail.com, 0400 513 923
Sihteeri: Jaana Saarisilta, jaana(at)saarisilta.fi, 044 553 2641

Länsi-Vesannon nuorisoseura

Kyläyhdistykset

Yhteystiedot:
Pj. Arto Huttunen, 040 555 9819, tulisija.arto(at)luukku.com
Sihteeri: Timo Moisio, 040 754 8594

Metsänhoitoyhdistys Pohjois-Savo

Muut yhdistykset

Yhteystiedot:
Kimmo Karhatsu, 040 500 4813, kimmo.karhatsu(at)mhy.fi
Ari Vesterinen, 0400 353 780, ari.vesterinen(at)mhy.fi
Jaakko Nuutinen, 0400 169 175, jaakko.nuutinen(at)mhy.fi

Osoite:
Tehdaskatu 37 70620 Kuopio, joht. Pekka Sahlman, 0400 37 8286
Vesannon toimisto: Keskustie 7 72300 Vesanto

Näytä kartalla

MLL/Vesannon osasto

Muut yhdistykset

Yhteystiedot:
Pj. Hanne Huuskonen, hanne.huuskonen(at)vesanto.fi
Sihteeri: Sanna-Leena Limpi

Naiskuoro IloVeela

Kulttuuri

Yhteystiedot:
Pj. Anne Pasanen, 040 531 5894, pasanen.anne(at)gmail.com
Kuoronjohtaja: Pia Pakarinen, 040 576 9039

Närhilän erä

Metsästysseurat

Yhteystiedot:
narhilanera1970(at)gmail.com
Pj. Seppo Maukonen, 040 822 5869, maukonen.seppo(at)gmail.com
Sihteeri: Mikko Vahteala, 044 570 2359, mikko.vahteala(at)gmail.com
Seuran kotisivut: www.narhilanera.weebly.com

Närhilän nuorisoseura ry ja Närhilän kylätoimikunta

Kyläyhdistykset

Yhteystiedot:
Pj. Anita Kivisalo, Horonkyläntie 1080, 72360 Närhilä, 040 747 3600, anita.kivisalo(at)gmail.com
Sihteeri: Eeva Sorkkila, Konnevedentie 18 A 1, 72350 Pienola, 040 564 5827, esorkkila(at)gmail.com

Niiniveden Metsästäjät Ry

Metsästysseurat

Yhteystiedot:
Pj. Seppo Liimatainen, Saikarintie 3570 72310 Niinivesi, 040 510 2736
Sihteeri: Veijo Puuronen, Saikarintie 3507 72310 Niinivesi, 040 707 5837

Niiniveden Nuorisoseura ry

Kyläyhdistykset

Seurantaloa vuokrataan juhla- ja tapahtumakäyttöön

Yhteystiedot:
Talon varaus: Eeva Jäntti, 040 824 6219
www.niinivesi.fi, facebook/niiniveden nuorisoseura

Osoite:
Kempinniementie 27 72310 Niinivesi

Näytä kartalla

OAJ:n Vesannon paikallisyhdistys

Ammattijärjestö

Yhteystiedot:
Pj. Mikko Vahteala, 044 570 2359

Oinaskylän erä ry

Metsästysseurat

Yhteystiedot:
Pj. Harri Savenius, 040 167 0777
Sihteeri: Tuomas Ollila, 040 529 7250

Ollan kalastuskunta

Yhteisetuudet

Yhteystiedot:
Esimies: Raimo Huttunen, 040 537 6431

Osoite:
Koivulantie 110, 72300 Vesanto

Näytä kartalla

Pängätsalon Erämiehet ry

Metsästysseurat

Yhteystiedot:
Pj. Markku Närhi, 0400 257 124, markku.narhi(at)pp2.inet.fi
Sihteeri: Katja Vehniäinen, 040 570 3617, katja.vehniainen(at)gmail.com
Kotisivut: https://pangatsaloneramiehet.weebly.com

Pohjois-Savon Syöpäyhdistys Vesannon Paikallisosasto

Potilasjärjestöt

Yhteystiedot:
Pj. Kaisa Toikkanen, 040 830 9679, kaisa.toikkanen(at)suomi24.fi
Varapj. Veijo Pulkkinen, 040 138 7646
Sihteeri: Kalevi Laitinen, 040 564 1935, t.kalevi.laitinen(at)gmail.com

Sisä-Savon Diabetes ry

Potilasjärjestöt

Yhteystiedot:
Pj. Jukka Kauppi, 040 410 2074, jukka.kauppi(at)luukku.com
Tiedotus: Marjatta Hartikainen, 040 410 2074, marjatta.hartikainen45(at)gmail.com
Jäsenasiat: Liisa Helin, 050 305 9200, liisa.helin(at)hotmail.com

Sisä-Savon Sävelet ry

Kulttuuri

Sisä-Savon Sävelet ry:n tarkoituksena on edistää taiteiden harrastusta ja tasoa yhdistyksen vaikutusalueella sekä koota alan ammattilaiset ja harrastajat yhteiseen toimintaan.
Sisä-Savon Sävelet järjestää mm. erilaisia konsertteja ja muita musiikkitilaisuuksia, koulutuksia ja kursseja sekä muuta taidekoulutusta.
Yhdistyksen jäsenistö koostuu kulttuurialan osaajista. Haluamme verkottaa alan osaajia toistensa kanssa yhteiseen toimintaan ja kehittää alueen kulttuurielämää yhdessä.

Yhteystiedot:
Pj. Milja Markkanen, 040 184 9764
Sihteeri: Anneli Tarvainen, 040 577 6516
sisasavonsavelet(at)gmail.com

Sonkarin Erämiehet Ry

Metsästysseurat

Yhteystiedot:
Pj. Pertti Leppänen, 044 550 0450, pepeleppanen(at)gmail.com
Sihteeri: Mia Taunila, 050 575 9994, mia.taunila(at)gmail.com

SPR:n Vesannon osasto

Potilasjärjestöt

Yhteystiedot:
Pj. Mirja Korhonen, 040 709 3880

SuPerin Sisä-Savon ammattiosasto

Ammattijärjestö

Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin Sisä-Savon ammattiosasto

Yhteystiedot:
Pj. Martta Väisänen, super526(at)superliitto.fi

Teatteri Wecando

Kulttuuri

Yhteystiedot:
Pj. Eeva Sorkkila, Konnevedentie 18 A 1 72350 Pienola, 040 564 5827, esorkkila(at)gmail.com
Sihteeri: Antero Korhonen, 040 752 9683
Rahastonhoitaja: Mirja Lyytinen, 040 727 8333, mirja.lyytinen(at)pp.inet.fi

Tiitilänkylän Erämiehet ry

Metsästysseurat

Yhteystiedot:
Pj. Valtteri Martikainen, valtsu.martikanen(at)outlook.com, 050 362 3084

Vesamäen Martat ry

Muut yhdistykset

Yhteystiedot:
Pj. Marjut Hytönen, marjuthytonen(at)gmail.com
Varapj. Seija Miettinen, seijak.miettinen(at)hotmail.com
Sihteeri: Mirja Korhonen, 040 709 3880 / kahvikuppien vuokraus

Vesamäen Osakaskunta

Yhteisetuudet

Yhteystiedot:
Hoitokunnan puheenjohtaja: Kyösti Loimi
sihteeri-rahastonhoitaja: Mauno Pääkkönen

Vesannon Demarit ry

Puolueet

Yhteystiedot:
Pj. Seija Pisto, Kempinniementie 26 72310 Niinivesi, 040 821 6935, seija.pisto(at)vesanto.fi
Sihteeri: Riitta Kukko, Toiviontie 170 72350 Pienola, 040 762 5130, riitta.kukko(at)gmail.com

Vesannon ev.lut.seurakunta

Seurakunnat

Yhteystiedot:
E-mail: vesannonseurakunta(at)evl.fi
Nettisivut: www.vesannonseurakunta.fi
Työntekijöiden henkilökohtaiset sähköpostiosoitteet: etunimi.sukunimi(at)evl.fi
Puhelinnumerot:
Kirkkoherranvirasto (avoinna ma ja ke klo 9-13) 040 359 2291
Taloustoimisto, talouspäällikkö Ilmi Korhonen, 040 359 2291
Hautaustoimi, seurakuntamestari Uolevi Laitinen, 040 568 6272
Kirkkoherra Jarmo Paananen, 040 571 9596
Kanttori Heino Keränen, 050 062 1068
Diakoni Aki Virta, toimistolla ma ja ke klo 9-11, 040 758 6296
Nuorisotyönohjaaja Priitta Lahtinen, 040 758 6296
Lastenohjaaja Niina Salonen, 040 359 2285

Osoite:
Terveystie 5 72300 Vesanto

Näytä kartalla

Vesannon Helluntaiseurakunta

Seurakunnat

Yhteystiedot:
Marita Sorvali, 040 827 3677, marita.sorvali(at)gmail.com

Vesannon Hevosystäväinseura

Muut yhdistykset

Yhteystiedot:
Pj. Hannu Pitkänen, 0400 376 441

Vesannon Karjalaiset r.y.

Muut yhdistykset

Yhteystiedot:
Pj. Mirja Pulkkinen, 0400 171 256
Varapj. Pentti Juka
sihteeri-rahastonhoitaja: Johannes Korhonen

Vesannon Kennelkerho

Muut yhdistykset

Yhteystiedot:
Pj. Hannu Haapamaa, 050 592 5031, haapamaa(at)luukku.com
Sihteeri: Mari Turpeinen, 045 676 4847
vesannonkennelkerho(at)outlook.com

Vesannon Keskusta

Puolueet

Yhteystiedot:
Pj. Uolevi Laitinen, Pöngänrannantie 46, 72350 Pienola, 040 574 0985, uolevi.laitinen(at)gmail.com
Sihteeri: Esko Huttunen, Mikkolantie 13, 72350 Pienola, 0400 679 656, esko.huttunen1(at)gmail.com

Vesannon Koiraharrastajat ry

Muut yhdistykset

Yhteystiedot:
Pj. Mirja Honkaselkä, 040 574 609
Sihteeri: Merja Närhi, 0500 165 432

Vesannon Kotiseutuyhdistys ry

Muut yhdistykset

Yhteystiedot:
E-mail: veskotyhd(at)gmail.com
Pj. Sisko Kuhmonen, 040 707 3185, sisko.kuhmonen(at)pp.inet.fi
Sihteeri: Anu Hytönen, 040 594 5418, anuhyt(at)gmail.com
Rahastonhoitaja: Vuokko Hämäläinen, 044 0307 870, vuokko.k.hamalainen(at)gmail.com

Osoite:
Sininentie 1445 72300 Vesanto

Näytä kartalla

Vesannon Latu ry

Urheiluseurat

Yhteystiedot:
Pj. Suvi Korhonen, 040 577 4550
Sihteeri: Satu Hänninen, 040 586 7443, satu.hanninen(at)mokkila.fi
https://facebook.com/vesannonlatu

Vesannon Lions Club

Muut yhdistykset

Lionstoiminta on lionsklubin muodostamassa yhteisössä tehtävää vapaaehtoistyötä omalla paikkakunnalla ja yhdessä muiden lionsklubien kanssa kotimaassa ja koko maailmassa.

Yhteystiedot:
Presidentti: Anitta Pulkkinen, 040 592 2967
Sihteeri: Päivi Lindi, 040 567 7940

Vesannon metsästys- ja ampumaseura ry

Metsästysseurat

Yhteystiedot:
Pj. Toni Liimatainen, Pirtintie 79 72300 Vesanto, 0400 366 208, vemaspj(at)gmail.com

Vesannon Partiolaiset

Nuorisojärjestöt

Yhteystiedot:
Lippukunnanjohtaja: Satu Hänninen. 040 586 7443, satu.hanninen1(at)gmail.com
Sihteeri: Soili Vesterinen, 050 339 0146, soilivesterinen(at)live.com
Meidät löytää myös facebookista

Vesannon reserviläiset ry

Maanpuolustusjärjestöt

Yhteystiedot:
Pj. Toni Liimatainen, Pirtintie 79 72300 Vesanto, 0400 366 208
Sihteeri: Matti Niskanen, Turjamaantie 90 72300 Vesanto
resvesanto(at)gmail.com

Vesannon Reserviupseerit ry

Maanpuolustusjärjestöt

Yhteystiedot:
Pj. Eero Luttinen, eero.luttinen(at)gmail.com, 044 272 4949
Sihteeri: Juhani Jäntti, jjantti44(at)gmail.com, 050 430 8374

Vesannon riistanhoitoyhdistys

Metsästysseurat

Yhteystiedot:
Pj. Jouni Pystynen, 040 505 6640, jpystynen(at)gmail.com
Toim.ohj. Mikko Vahteala, 044 570 2359, vesanto(at)rhy.riista.fi

Vesannon Sydänyhdistys ry

Potilasjärjestöt

Yhteystiedot:
Pj. Pertti Karppola, 0400 760 438, pertti.karppola(at)pp.inet.fi
Sihteeri: Esa Keränen, 040 741 7553, esa.keranen(at)pp.inet.fi

Vesannon Taksit ry

Ammattijärjestö

Yhteystiedot:
Pj. Harri Taunila, 0400 579 335, harri.taunila(at)gmail.com

Vesannon tsasounan tuki

Seurakunnat

Vesannon tsasounan tuki jatkaa lakkautetun Vesannon Tiistaiseuran toimintaa.
Taloudesta vastaavat Brita Pystynen ja Aune Partala. Aktiiviset seurakuntalaiset vastaavat toiminnasta.

Vesannon Tules ry

Potilasjärjestöt

Yhteystiedot:
Pj. Maija Röntynen-Huttunen, Koivulantie 110 72300 Vesanto, 040 578 5941, huijaliisa(at)gmail.com
Sihteeri: Riitta Kukko, Toiviontie 170 72350 Pienola, 040 762 5130
Rättikerhoasiat: Leena Suihkonen. 040 518 9295

Vesannon Urheilijat ry

Urheiluseurat

Yhteystiedot:
Pj. Tarja Huuskonen, 040 582 7226, tarja(at)tilihilimat.fi
Sihteeri: Anne Nuutinen, 040 589 7700, anne.nuutinen.an(at)gmail.com
vesannonurheilijat.sporttisaitti.com
face Vesannon Urheilijat

Vesannon VPK ry

Muut yhdistykset

Yhteystiedot:
Antti Närhi, 040 417 4014

Osoite:
Terveystie 2 72300 Vesanto

Näytä kartalla

Vesannon yhtenäiskoulun vanhempaintoimikunta

Muut yhdistykset

Yhteystiedot:
Yhteyshenkilöt:
Satu Berg (lk1-6), 044 788 5595
Vuokko Rossi (yläkoulu ja lukio) 050 387 9975

Vesannon yrittäjät ry

Muut yhdistykset

Yhteystiedot:
Pj. Heikki Haatainen, 040 567 4722
Vpj. Mauno Huttunen, 0400 509 748
Sihteeri: Eija Kaipainen, 040 578 3658
Rah. Anne Nuutinen, 040 589 7700
www.yrittajat.fi/savon-yrittajat/vesannon-yrittajat